Hacker Kimdir? Nedir? Ne iş yapar?

Hacker Kimdir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte teknoloji alanında kullanılan meslek dallarında neredeyse sayılamayacak derecede bir artış yaşandı. Bu meslek dallarından bazılarını söyleyecek olursak, Veri Madenciliği, Yazılım, Tasarım, Veri Analizi, Hacker vs. diye uzayıp giden bir liste karşımıza çıkıyor.

Günlük yaşantımızda bir çoğumuz “hacker” kelimesi ile karşılaşıyoruz. Kimimiz bu terimin ne demek olduğunu bilmekle beraber bazılarımız da o da neyin nesi diye karşılık verebiliyor… Hadi hackerın gerçekten ne demek olduğunu ve hacker türlerini inceleyelim.

Sözlük tanımıyla hacker:

Bilgisayar sistemlerinin detaylarını öğrenmekten zevk alan, donanım ve yazılımların yapabileceklerini geliştirebilen kişidir.

Fakat gerek “Hack” fiilinin Türkçe karşılığı doğramak/kesmek olması, gerekse bize Türkçe olarak haklanmak fiilini çağrıştırmasından dolayı ve her türlü bilişim suçu işleyen kişi hakkında hacker tabiri kullanılması yüzünden, aklımızda sanki kötü kişi Hacker ve iyi olan ise Güvenlik Uzmanı gibi bir algı oluşmaktadır. Bu sebepten ötürü Hacker denince akla veri çalan, tehdit eden, çevresini kazandıran zararlı kişiler gelmektedir.

Bu yanlış algıyı düzeltmek için Hacker kelimesinin tarihçesine ve nerde ne zaman kullanılmaya başlandığına bakmakta fayda var.

Hacker Kimdir?

Hack kelimesi ilk olarak 1960’lı yıllarda MIT (Massachusetts Institue of Technology) üniversitesi laboratuarlarında “bir yazılım ve sistemin yapabileceklerini ileri taşımak” anlamında kullanılmaya başlandı.

 

Hacker Kimdir? Nedir? Ne iş yapar?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.